Joanna Rutkowska - o sobie i bezpieczeństwie systemów operacyjnych


Z Joanną Rutkowską - światowej klasy specjalistką od bezpieczeństwa - rozmawiamy o przygodzie z komputerami i bezpieczeństwem, aktualnie realizowanych projektach oraz oczywiście o bezpieczeństwie systemów operacyjnych oraz rootkitach.

Twoja przygoda z komputerami, jak sama wspominasz w wywiadach, zaczęła się od komputera PC AT 286 i programowania w języku BASIC. Czy od początku była to pasja, która pochłonęła Cię do końca, zajmując większość wolnego czasu?

Właśnie dokładnie tak było!

Jakiego rodzaju programy tworzyłaś i kiedy zaczęła interesować Cię budowa oraz funkcjonowanie systemów operacyjnych?

Zaczynałam, jak każdy, od zupełnie prostych programów, później natomiast coraz bardziej zaczynało mnie interesować jak owe programy naprawdę działają, czyli tzw. "bebechy". W końcu zaczęłam programować w Assemblerze w MS-DOS, co było świetnym wstępem do poznawania budowy tego i później innych systemów operacyjnych. Miałam wtedy ok. 14 lat.

Czytaj więcej...

Bartosz Żółtak twórca szyfru VMPC opowiada o swojej przygodzie z kryptologią


Autor funkcji jednokierunkowej VMPC, szyfru VMPC oraz aplikacji do szyfrowania danych VMPC Data Security opowiada o historii stworzenia VMPC, o wyjeździe na konferencję do Indii oraz dalszych pracach nad stworzeniem oprogramowania wykorzystującego szyfr VMPC.

Kiedy i jak zaczęła się Twoja przygoda z kryptologią?

W grudniu 1998 roku. Zaczęło się niepozornie. Lubiłem programować i bez wyraźnego powodu wpadł mi pomysł, aby pobawić się w napisanie własnej procedury do szyfrowania danych. Później okazało się, że w tej procedurze - sam nie wiem dlaczego - znalazł się zalążek funkcji jednokierunkowej VMPC.

Czytaj więcej...